Co powinien wiedzieć kawiarz z prawdziwego zdarzenia

Proces palenia ziaren kawy trwa około 20 minut. Przez pierwsze 15 minut pali się je w temperaturze 200 – 300 stopni Celsjusza, co sprzyja zachowaniu wszystkich jej walorów smakowo – zapachowych.

Do tej pory nie ustalono, kto właściwie wymyślił proces palenia kawy. Prawdopodobnie zawdzięczamy to przypadkowi, kiedy to ktoś wrzucił do ognia ziarno kawy i odkrył niesamowity aromat palonego ziarna. Kawa palona zawiera około 700 związków aromatyczno – smakowych. Porównując kawę mieloną – ma ich ona zaledwie 25.Na to, jaki efekt osiągnie się paląc kawę ma wpływ przede wszystkim doświadczenie osoby, która się tym zajmuje. Im dłużej pali się ziarno, tym kawa jest bardziej gorzka, im krócej, tym będzie ona miała bardziej kwaskowaty smak.

Palenie kawy dzieli się na trzy kategorie : jasna, średnia i ciemna. To, w jakim stopniu ziarna kawy są upalone, w znacznym stopniu wpływa na moc kawy.

Przez długie lata palono kawę po prostu nad paleniskiem, używając specjalnie do tego przeznaczonego naczynia, natomiast w warunkach domowych robiono to po prostu w kuchni.

Zanim wynaleziono sposób próżniowy pakowania kawy, tracono olejki aromatyczne. Dziś, mimo że istnieje bardzo skuteczny sposób na to, by kawa pachniała świeżością, to jednak smakosze kawy mielą tylko tyle ziaren, ile im potrzeba na bieżąco. To, w jaki sposób miele się kawę ma bardzo duże znaczenie, ze względu na walory smakowe. Nie poleca się tzw. zwykłych młynków udarowych, ale tzw młynki żarnowe.

Nie każdy wie jak prawidłowo przyrządzać ten niezwykły, dodający wigoru napój. Dzięki prosperującym kawiarniom doceniamy zalety dobrze zaparzonej kawy. Istnieje mnóstwo urządzeń, które mogły by znacznie ułatwić parzenie tego wyśmienitego, tak popularnego napoju. Bardzo znane i doceniane na rynku są ekspresy do kawy WMF, dzięki którym filiżanka przyrządzonej kawy może pobudzić nasze zmysły. Dlatego właśnie warto się przyjrzeć temu nowoczesnemu sprzętowi.

13 581 myśli na temat “Co powinien wiedzieć kawiarz z prawdziwego zdarzenia